A magyar festészet kivételes tehetségű és különleges sorsú egyéniségéről, Munkácsy Mihályról emlékeztünk meg halálának 115. évfordulóján.
Munkácsy Mihály Emlékeim című önéletrajzi írásában olvastam az alábbi sorokat: „Egy este a híres politikus és nagy hazafi, Széchenyi István arcképét szedtem le a falról, odaállítottam két gyertya közé az asztalra, és elkezdtem másolni… A nagybátyám hosszasan szemlélte, majd megszólalt: - Nna,! Talán még festő is lehet belőled!”
A híres festő így emlékezett vissza pályakezdésére. Úgy éreztem, hogy a Széchenyi Kör tagjainak meg kell ismerkednie e dicsőséges, egyben tragikus életúttal, mely tulajdonképpen Széchenyi arcképének lerajzolásával kezdődött. A festői karrier Bécsen, Münchenen, Párizson át vezetett a világhírig. Krisztus-trilógiáját több ezren csodálták meg. A Mester halála után 90 évvel nyílt először lehetőség arra, hogy a trilógiát a debreceni Déri Múzeumban együtt tekinthettük meg.
Az előadást 178 vetített képpel illusztráltam, befejezésül a Krisztus-trilógiáról készült videót mutattam be Liszt Ferenc: Les preludes című művének zenei aláfestésével.
Papp Éva
Nyomtatás
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó,
itt regisztrálhat!
Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.
|
|