2022. szeptember 22-24. között rendezte meg az Országos Széchenyi Kör a hagyományos előadás sorozatát a Széchenyi Akadémiát „Széchenyi bűvöletében” címmel most a Nagycenki Községházban.
A 2021. év fontosabb eseményei
2022. 05. 14. szombat 10:30 órától közgyűlést tart a Széchenyi Kör.
Helyszín: Józsefvárosi Szent József Plébánia (Budapest, VIII. Horváth Mihály tér 7.)
Szomorúan tudatjuk, hogy Almásssy Lászlóné, az Országos Széchenyi Kör elnökségi tagja, 2021. október 11-én, életének 81. évében elhunyt.
Szomorú szívvel tudatjuk, hogy Papp Éva az Országos Széchenyi Kör alelnöke, a Szegedi Tagcsoport vezetője 2021. július 24-én, életének 81. évében elhunyt.
Az Országos Széchenyi Kör módosított alapszabályát a Győri Törvényszék 2020-ban fogadta el.
„Isten adjon nékem több erőt, mint őneki volt”
Gróf Széchényi Ferenc halálának 200 éves évfordulójára emlékezve összeállította Papp Éva alelnök (Országos Széchenyi Kör).
Ha Andrásra gondolok sok minden az eszembe jut: a szállodaigazgató, a csapat építő, a családszerető apa a férj, akinek szíve közepém felesége volt. Gondolhatok Rá, mint utazóra, aki a világ távoli pontjaira is eljutott, de hazája volt számára a legszebb, a legfontosabb.
Az Országos Széchenyi Kör nehéz szívvel mondott le idén a közös megemlékezésről, az immár hagyományos koszorúzásról Döblingben, Nagycenken és Budapesten április 8-án, Széchenyi István gróf halálának 160. évfordulóján.
A koronavírus által átírt hétköznapjainkban mégis közös virtuális tiszteletadásra invitálunk minden Széchenyi-tisztelőt.
2019. június 1-jén a szegedi Városháza dísztermében tartottuk ünnepélyes közgyűlésünket abból az alkalomból, hogy 30. éve alakult meg az Országos Széchenyi Kör Szegedi Tagcsoportja.
Tisztelettel meghívom az Országos Széchenyi Kör közgyűlésére.
Időpont: 2019.05.18. szombat 10:00 óra.
Helyszín: Szent József Plébánia Budapest, VIII. Horváth Mihály tér 7.
Ünnepi közgyűlés a Városháza dísztermébe, 2019. június 1-jén
Az idei évben iskolánk adott otthont a Széchenyi nevet viselő megyei iskolák találkozójának.
Emlékezés és koszorúzás
Helyszín: Budapest V. Széchenyi tér a Magyar Tudományos Akadémia előtt a Széchenyi-szobornál
Időpont: 2019. április 8. 16.00 óra
Kiegészítő program: a Szépművészeti Múzeum felújított Román Csarnokának megtekintése vezetéssel.
Széchenyi halála és feltámadása címmel szervez négy napos konferenciát az Országos Széchenyi Kör.
A program megváltoztatásának jogát fenntartják a szervezők.
Beszámoló a 2018. év legfontosabb eseményeiről.
2019. év tervei
Kérem, hogy jövedelemadója 1%-val támogassa az Országos Széchenyi Kört! Jelölje meg kedvezményezettnek, továbbá családja, ismerősei körében is terjessze ezt a kérést!
Az Országos Széchenyi Kör adószáma: 19759252-1-08.
Köszönettel: Péchy Mária elnök
Szobrot állítottak Széchenyi Istvánnak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 170. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen Szatmárnémeti főterén.
Deák Árpád nagyváradi szobrászművész egész alakos alkotását csaknem kétezer ember jelenlétében Kereskényi Gábor, Szatmárnémeti polgármestere és Pataki Csaba, a Szatmár megyei tanács elnöke leplezte le. A szoborra Schönberger Jenő, a Szatmári Római Katolikus Egyházmegye püspöke és Csűry István, a Királyhágó-melléki Református Egyházkerület püspöke mondott áldást.
23. Széchenyi Akadémia 2018. március 15-18.
„Széchenyi márciusa”
Most, hogy leírtam a címet ugrik talpra bennem a gondolat; volt 22 veszni hagyott lehetőségem?
Szobrot állítottak Széchenyi Istvánnak az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 170. évfordulója alkalmából tartott ünnepségen Szatmárnémeti főterén
Idén a Nyíregyházi SZC Széchenyi István Közgazdasági, Informatikai Szakgimnáziuma és Kollégiumában a megszokottól eltérően zajlott a március 15-ei ünnepség.
Minden év elején hírlevélben számolunk be az elmúlt évben végzett munkánkról, eredményeinkről, a legfontosabb eseményekről.
Az Országos Széchenyi Kör Művészek-Kutatók-Mérnökök tagcsoportjának két tagja, Fülöp Erzsébet és Jakobey Emma 13 tablóból álló dokumentum kiállítást készített.
Az Országos Széchenyi Kör Szegedi Csoportjának hírei
2016. december 14-én volt az év utolsó összejövetele.
Az Országos Széchenyi Kör Művészek Mérnök Kutatók csoportja november 26-án megnyitotta a
„gr. Széchenyi Istvánra emlékezve” kiállítást.
A Szegedi Szakképzési Centrum Kossuth Zsuzsanna Szakképző Iskolája történelemtanáraiként köszönetünket szeretnénk kifejezni, amiért az Országos Széchenyi Kör jóvoltából tanítványaink rendhagyó történelemóra élményében részesülhettek.
Zalaegerszegen a Keresztúry Városi Művelődési Központban 2016. november 30-án 15.00 órakor Kalász Gyula történész tartott előadást a Széchenyi emlékév alkalmából.
PAPP ÉVA: SZÉCHENYI HITE c. előadása Kecskeméten
Kalász Gyula tanár úr már többször járt Nagyatádon és tartott előadást különböző témákban
Figyelemmel az idei Széchenyi-emlékévre – gróf Széchenyi István születése 225. évfordulójának napját követően – szeptember 26-án – dr. Kalász Gyula tanár úr „Széchenyi belső világa” címmel tartott előadást felkérésünkre a pécsi Pannon Magyar Házban
Előadás Sepsiszentgyörgyön
Az elmúlt héten Baróton és Erdővidék más településein tartották az Erdővidéki Közművelődési Napok 24. kiadását.
Az Észak-bácskai Magyar Pedagógusok Egyesülete november 12-én rendezte Szabadkán a XXI. Kárpát-medencei Honismerteti Versenyt.
November 9-én hívásunkra Szegedre jött Buday Miklós, hogy bemutassa nekünk is a mai magyar nyelven megjelent Hitelt.
Szokatlan születésnap a Széchenyi iskolában
Rendhagyó módon ünneplik a bonyhádi Széchenyi István Általános Iskola tanulói iskolájuk névadójának jubileumi, 225. évfordulóját.
Koszorúzás a Kátai-tanyán, Kishegyesen Széchenyi szobránál
Október 7-én az "Országos Könyvtári Napok 2016" rendezvénysorozat egyik programjaként tartotta előadását Mezőhegyes városban Papp Éva, az Országos Széchenyi Kör tagja, "Széchenyi könyvtára" címmel.
"Olvasd és kövesd Széchenyit!” – hangzott el a felszólítás 75 éve Kassán, az 1941-ben megalakult Széchenyi-emlékbizottság ülésén.
2016 - ban ünnepli hazánk gróf Széchenyi István 225. születésnapját. E jubileumi évben a Széchenyi Kör gondozásában, a Mezőgazdasági Minisztérium támogatásával jelent meg a - Széchenyi és a mezőgazdaság című könyv Szentkuti Károly történész tollából, mely elsőként ad átfogó képet a legnagyobb magyar mezőgazdasággal kapcsolatos tevékenységéről.
Kárpát-medencei középiskolások „ A mi Széchenyink” elnevezésű művelődéstörténeti vetélkedő döntője Sopronban
2016. szeptember 23-24-én
Gróf Széchenyi Istvánra emlékeztek Brassóban
Nem mindenki által ismert Széchenyire emlékező márványtábla.
Széchenyi Nap Tiszadobon.
Október 7-én az "Országos Könyvtári Napok 2016" rendezvénysorozat egyik programjaként tartotta előadását Mezőhegyes városban Papp Éva, az Országos Széchenyi Kör tagja, "Széchenyi könyvtára" címmel.
Felhívás a Széchenyi Emlékévben
Az Országos Széchenyi Kör a Fővárosi Polgármesteri Hivatal támogatásával versenyt hirdet
Budapest középiskoláiba járó diákok részére.
Velünk élő Széchenyi
Gróf Széchenyi István életének és munkásságának emlékei Budapesten
Gróf Széchenyi István születésének 225-ik évfordulójára emlékeztek Sopronban
A Komlói Erdélyi Kör meghívására 2016. szeptember 26-án 18 órakor Széchenyi házhoz ment.
Emlékünnepség Szegeden gróf Széchenyi István születésének évfordulóján
Széchenyi István és Sina György közös vállalkozásai : Könyvbemutató Szegeden
Széchenyi házhoz ment a Kincses Belváros Egyesületbe
Széchenyiről, Széchenyiért
2016. szeptember 26, hétfő 16 óra
Korona Szálló, Szeged, Petőfi Sándor sugárút 2
Széchenyi István és Sina György közös vállalkozásai
Előadó: Amelie Lanier történész, filozófus (Ausztria)
Beszélgetőtárs: Papp Éva tanár
A kishegyesi Kátai-tanyán szeptember 10-én,szombaton Széchenyi szobrot avattak. A Szögi Rudolf által készített alkotás akácfából készült. A faluban Mátyás királynak és Guyon Richárd honvédtábornoknak állítottak már bronzszobrot, a Kátai-tanyán pedig van már egy Csépe Imre költőt ábrázoló alkotás
Felhívás a Széchényi vetélkedőre
Ez év szeptember 21-én ünnepeljük a „legnagyobb magyar” gróf Széchényi István születésének 225. évfordulóját
Az Országos Széchenyi Kör szegedi tagcsoportja megkoszorúzta Széchenyi emléktábláját Kisteleken
1846. július 16-án a gróf Szegedre indult, hogy a Tisza szabályozásának ügyében tárgyaljon a város vezetőivel. Út közben megpihent a kisteleki papnál, aki ebédre is vendégül látta.
A látogatás emlékét őrző táblánál minden évben megemlékezünk a legnagyobb magyarról.
Július 6-i kezdettel rendezték Martoson a Felvidék legsokoldalúbb és legszínesebb nyári fesztiválját, a IV. Martosi Szabadegyetemet. A sport, történelmi, politikai, irodalmi előadások mellet sport- és zenei rendezvények színesítették a Martfeszt programját.
A Patrona Hungariae Általános Iskola adott lehetőséget az általános iskolák versenyében legjobb eredményt elért 10 csapatnak az elődöntő lebonyolítására
"A hazaszeretet azon szent láng, melyért, bármily gyermeki érzelemnek gúnyolják is azt a világ hidegen számító cosmopolitái, nincs mit pirulnunk, mert legtöbb magasztos cselekedet mégis innen vette, innen veszi, és innen fogja venni a Földön eredetét."
A mi Széchenyink középiskolások versenye
Három írásbeli forduló után a legjobb húsz csapat a középdöntőkben találkozott.
Ezzel a címmel rendezett a Kincses Belváros Egyesület hetedik-nyolcadik osztályosok számára helytörténeti vetélkedőt.
A himnuszi táj a teremtő ecsetjén kicsi bolyh. Az ember csak néz bele a tájba és érzi, nincs egyedül ebben a végtelenbe feszített vásznon. Remete szőlővesszein néz tovább a szem, hogy lássa megterített abroszát a legnagyobb művésznek és belefeledkezzék a látványba, ahol is a legnagyobb magyar emléke áll, őrizve múltat, jelent és rejtve és óvva a jövőt. Nekünk. És azoknak, akik segítenek, hogy ne legyünk magányosak, elszigeteltek és, hogy mások se legyenek azok. Hanem induljuk mindig útnak, hogy együtt lehessünk.
Az Országos Széchenyi Kör felkérésére a mátészalkai Széchenyi István Katolikus és Német Nemzetiségi Általános Iskola szervezi és bonyolítja „A mi Széchenyink” elnevezésű Kárpát-medencei komplex műveltségi vetélkedőt az általános iskola 7. évfolyamosai részére.
Tisztelettel köszöntöm a megjelenteket, barátainkat a Széchenyi emléktúrán. Köszönöm, hogy velünk emlékeznek a legnagyobb magyarra, születése 225. évfordulóján, a Széchenyi emlékévben.
Egy kicsit másképp….
Az idei tanévben került sor iskolánkban először egy új oktatási forma kipróbálására: a projektoktatásra.
Még néhány gondolat a Hitelhez.
Ha jól belegondolunk, a nemzedéki szakadék - hívhatjuk generációváltásnak is - nem is olyan nehezen értelmezhető, mint első hallásra gondoljuk.
Már a régi Rómában is élő volt a nemzedéki szakadás, tehát nem mai keletű.
De szerintem nem csak a kultúrnépeknél jelentkezik, hanem a természeti népeknél is fellelhető.
Öregapám berepülő pilóta volt az első világháborúban az Adriánál. Kiváló gépszerelő. A 60-as években meglátogatott bennünket, és amikor indult haza, én kísértem ki az autóbusz pályaudvarra. Beszélgettünk, és azt vettem észre, nem figyel rám.
Rövid idő múlva megszólal: gyermekem az a sofőr nem hallja, hogy a motorban kihagy egy-két henger. És valóban igaza volt.
És összevetve azzal, amikor más alkalommal a rakéta technikáról, a gyorsulásról, a szökősebességről beszéltem, nem tudta elképzelni azt a technikai fejlődést, ami átlépett a kiváló motorszerelőn.
De most én vagyok úgy, mint akkor ő volt.
A barátom magyarázza a számítógép rendszerét vázlatosan, és én nem értem, hova raktározza el a gép a rengeteg adatot. Hogy érzékeljem magyarázatát: egy homokszemre 50.000 adatot tudnak felrakni. Elképzelni sem tudom, de az okos telefon kiborít, mert látom, hogy a tizenéves unokám számomra követhetetlenül lökdösi telefonján a képernyőt.
Csoda, ha a gyermek nem akar szüleivel elmenni nyaralni, vagy társaságba, amikor másként látja a világot a telefonján mint az „ősök”?
A világ így halad előre. Már a fogamzás pillanatában okosabb lesz a gyermek, mint a szülő, mert ha talpon akar maradni, az új ismeretek befogadására kell készülnie.
De a természeti népek gyermekei is így tudnak alkalmazkodni a környezetükben megjelenő változásokhoz, hogy elsajátítják a régit, és arra épitkeznek.
Vegyük ezt természetesnek, de az alapokat mi tegyük le a gyermek lelkébe, szellemébe, érzelemvilágába.
Az iskola nyújtsa azt a tudást, mely nélkülözhetetlen.
És ami pluszt tudunk nékik adni, az nem más, mint a nagy magyarok szellemisége, hazaszeretete, hite, a család fontosságának megértése és nemzetté vegyülése.
Széchenyi Hitelének a szilárd kőzetre rakott sarokköve az Ajánlás.
Minden benne van, ami meghatározza egy nemzet megmaradását.
Ezért írtam az előző észrevételezésemben, hogy minden nemzedéknek el kell olvasni a Hitelt, mert benne az emberi élet alapjai vannak lefektetve.
Nékem is volt szüleimmel és gyermekeimmel is van (volt?) nemzedéki feszültség, de rájöttem: megöregedtem és az okos telefont sem akarom már megtanulni, hogy „jó legyek” náluk. De ami fontos az megvan. A családi szeretet és összetartás.
Befejezésül:
1./ A Széchenyi ismeretterjesztést már az általános iskolában kellene kezdeni, majd folytatni a középiskolában. Mert ez volna a normális.
Ha alacsony a Széchenyi ismeret, akkor a Széchenyi tisztelet is alacsony. Amit nem ismerek, azt nehéz tisztelni.
Értékelni csak akkor tudná az ünnepi beszédében a Széchenyit idéző szónok is, ha tudná, hogy az idézett öt sorban legalább 100 oldal van összesűrítve. Csak az idézetből nem fogja tudni ki is igazán az a Széchenyi.
2./ Állami szintű oktatás és tudományos Széchenyi kutatás szintjének emelése utópia, hisz a Széchenyi Múzeum függetlenségét sem sikerült megőrizni, pedig csak 30-40 millióba került volna évente.
Kekeckedők pedig mindig lesznek.
3./ Az „átírás” jelentőségét utólag észrevételeztem, és tudom, hogy jól értékeltem a munkát, amikor azt írtam: Szükség van rá most és a jövőben is, mert kézikönyv.
Utószó.
Zalaegerszeg Város Önkormányzata és a Magyar Bibliofil Társaság 1994-ben emlékkönyvet adott ki Keresztury Dezső 90. születésnapja alkalmából.
A borítón Kárpáti Éva festőművész képe látható a költőről.
A füzetszerű kiadvány 12 verset tartalmaz, melyek közül egy a Széchenyi címet viseli.
Keresztury végigjárja gondolatban Széchenyi életét, benne tevékenységeit, követve szellemiségét, amíg eljut Széchenyi szobrához, hogy majd a vers utolsó hét sorával reményt és biztatást nyújtson felénk egy megnyilatkozó ifjú szájából elhangzottakkal.
„A név él, a szobor áll, s ki akarhat
többet, mint amit a Hivatal mondat?
De eltűnődöm: szobra elé érve
megállt egy ifjú falka és vezére
anyanyelvén szólt, kihúzva magát:
”Mi is tudjuk, haláli jó fej
volt, példakép, menő reformer”.
Egervölgyi Dezső
A Széchényiek öröksége
Az Országos Széchenyi Kör 2016. április 3-7. között rendezte meg a 21. Széchenyi Akadémiát. Az előadások a Széchényiek hasznosítható örökségét mutatta be.
2016. április 13-án a simontornyai gimnázium három osztálya rendhagyó történelemórán vehetett részt
Beszámoló érkezett Vokányból a Széchenyi házhoz megy előadássorozat egyik állomásáról
Villányból érkezett az alábbi rövid hír
SZÉCHENYI EMLÉKSÉTA
A Tölgyvári Kör Széchenyi István halálának évfordulója alkalmából sétát szervez a zalai dombokon.
2016. március 11-én a Nyíregyházi Szakképzési Centrum Széchenyi István Közgazdasági, Informatikai Szakközépiskolája és Kollégiuma is megemlékezett az 1848-as hősökről.
Csak a szellemileg és testileg tevékeny élet emelhet bennünket az emberi boldogság tetőfokára”(Széchenyi I.)
Széchenyi Emlékhelyek Túra 20/10 km
Nagycenk 2016. április 09.
Kamara kiállítására hívják a rendezők a Tisza szabályozására és Széchenyi Istvánra emlékezve az érdeklődőket.
De ki az a Széchenyi?
A hosszúra nyúlt téli szünet után örömmel vettem észre a leveleim között a meghívást a Széchenyi Kör budapesti csoportjának rendezvényére.
XXI. Széchenyi Akadémia: Széchényiek öröksége címme
Igényeljen Széchenyi-ismereti előadást
Idén 225-dik évfordulója annak, gróf Széchenyi István megszületett.
Három civil szervezet: az Országos Széchenyi Kör, a Széchenyi Alapítvány, a Széchenyi Társaság és Nagycenk Önkormányzata kezdeményezésére létrejött a társadalmi emlékbizottság. Támogatjuk, hogy a 2016-os esztendő Széchenyinek szentelt időszak legyen. Elkészítettük az emlékév Felhívását amelyet csatolunk, és szeretnénk segíteni azoknak, akik a saját köreikben szintén fontosnak tartják a főhajtást a legnagyobb magyar előtt.
IV. HELYTÖRTÉNETI VETÉLKEDŐ.
VII. és VIII. évfolyamon tanuló diákok részére.
2016. január. 29-május 24
"Itt alkotni, teremteni kell” című pályázatot hirdet a Friends of Europe Nagycenk Egyesület
1975. október 27-én a Széchenyi nevét viselő szocialista brigádok tagjai találkoztak Nagycenken, a Széchenyi István Emlékmúzeumban. Környei Attila felhívására jelentkezve egy izgalmas vetélkedőn vettek részt, majd az ezt követő beszélgetés során alakult ki az elképzelés, hogy létrehozzák a múzeum baráti körét. Akkor és ott tették le az alapját a jelenleg is működő Országos Széchenyi Körnek.
Széchenyi hitte, hogy az egyén boldogulása a köz javát is szolgálja, és ez ma sincs másként. „Azokból a kövekből, melyek utunkba gördülnek, egy kis ügyességgel lépcsőt építhetünk”- vallja. Éppen ezért korának sikeres vállalkozójaként, jó sportemberként, elkötelezett hazafiként a mai fiatalság számára összetett példakép lehet.
Fontosnak tartjuk, hogy azok az értékek, amelyeket Széchenyi képviselt, ne merüljenek feledésbe. Mai világunk siker- és pénzorientált. A fiatalság hajlamos arra, hogy a pillanatnyi érvényesülést, egyéni karriert részesítse előnyben. Széchenyi személyes példája, gondolkodásmódja olyan időtálló értékeket hordoz, hogy példaértékű lehet a XXI. században is. Széchenyi hitte, hogy az egyén boldogulása a köz javát is szolgálja. Ez ma sincs másként. Sikeres vállalkozó, jó sportember volt, így a mai fiatalság számára összetett példakép lehet.
Sikeres könyvbemutató a nagycenki Széchenyi-kastélyban
Mély fájdalommal értesítjük Önöket, hogy az Öreg Firkász ma, 23-án hajnalban 77 éves korában elhunyt.
Temetése pénteken, szeptember 25-én lesz Szatmárnémetiben, a vasút melletti református temetőben, 12 órától.
A gyászoló család
Szeged egyik „legérdemesebb fia”, Vedres István, a város „hites földmérője”életútját, sokrétű tevékenységét vázolta dr. Kormányos András 2015. október 13-i előadása a szegedi Széchenyi Körben.
Az Országos Széchenyi Kör szegedi tagcsoportja minden évben koszorúzással emlékezik meg Szeged első díszpolgárának születési évfordulójáról.
Kedves maghívót kaptunk Sike Lajos szatmárnémeti újságírótól, régi barátunktól. Augusztus 29-re hívott meg bennünket Kőszegremetére, hogy együtt emlékezzünk meg gróf Széchenyi Istvánról.
2015. július 3 és 7. között tartotta az Országos Széchenyi Kör XX. Közgyűlését Győrben.
A hagyományokat folytatva kísérő rendezvények tették színesebbé az összejövetelt.
Az Ünnepi Könyvhét soproni nyitó programjaként „Ezt köztünk! Isten áldja!” – Széchenyi István válogatott levelei című kötet bemutatójára került sor június 4-én a Széchenyi István Városi Könyvtár olvasótermében.
A Széchenyi Kör szegedi tagcsoportja Mezőhegyesen tartotta félévzáró rendezvényét.
A szegedi Közéleti Kávéház rendezte azt a könyvbemutatót, melyen részt vettek a szegedi Széchenyi Kör tagjai is. A könyvbemutatót, a beszélgetést Papp Éva, a kör elnökségi tagja vezette.
A Soproni Széchenyi István Gimnázium Öregdiák Társaságának csoportja a május 9-én megyénkbe látogatott, hozzájuk csatlakozott Budapestről az Országos Széchenyi Kör elnöke, Péchy Mária is.
A magyar festészet kivételes tehetségű és különleges sorsú egyéniségéről, Munkácsy Mihályról emlékeztünk meg halálának 115. évfordulóján.
A „legnagyobb magyar” mellszobrának elkészítéséhez és felállításhoz megkezdődtek az előkészületek. A belvárosban, a régi főtéren álló kéttornyú római katolikus katedrális közelében állna, a régi Széchenyi utcában.
2015. április 15-19 között rendezte meg az Országos Széchenyi Kör a 20. Széchenyi Akadémiát. Az előadások egy témakör, a felgyorsult világ kérdéseivel foglalkoztak.
Örömmel értesültünk arról, hogy az elmúlt hónapban gróf Széchenyi István halálának évfordulójához kapcsolódva előadásokat hallhattak az érdeklődők Erdély szívében is.
A siófoki Széchenyi István általános iskola tanárai és diákjai a helyi Széchenyi köri tagok segítségével megemlékezést tartottak az 1991-ben felállított emlékoszlopnál.
Április 10-én rendezte meg az Országos Széchenyi Kör és a Kossuth szövetség a 20. Országos Szónoklat versenyt, a Kossuth és Széchenyi nevét viselő iskolák diákjai részére.
1985 óta minden évben az Országos Széchenyi Kör megemlékezést tart április 8-án, Budapesten is a "Legnagyobb Magyar" tiszteletére.
Hogyan gyászolta Szeged gróf Széchenyi Istvánt?
Az Országos Széchenyi Kör szegedi tagcsoportjának március 10-én megtartotta harmadik összejövetelét.
Eitler József, aki a szegedi Széchenyi Gimnázium igazgatója volt a megszűnéséig ezzel a címmel tartott előadást: "…miért emel oly magasra, hol nem tarthatom fel magamat?, néhány gondolat Széchenyi és Kossuth ellentétéről"
Az Országos Széchenyi Kör szegedi tagcsoportjának januári programja
Február 11-i összejövetelünk előadását Tábory Jánosné, a szegedi tagcsoport elnöke tartotta „Az 1815-ös év gróf Széchenyi István életében„ címmel.
Tájékoztató a Széchenyi István Emlékmúzeumot érintő változásról
Az Országos Széchenyi Kör szegedi tagcsoportjának tagjai novemberi összejövetelükön gyertyagyújtással és néma főhajtással emlékeztek meg elhunyt tagjaikról. Ezután Papp Éva "Kikre emlékezni kívánok" című előadása ismertetett meg a Farkasréti temetővel és az ott nyugvó neves személyekkel.
A történet napjainkban játszódik a nagycenki kastélyban, ahova táborozni érkeznek 12-16 év közötti fiatalok.
Van, aki önszántából jött el, van, kit szülei erőltettek, s vannak olyanok is, akik csak el akarják ütni az időt. A táborlakók ez alatt a tíz nap alatt együtt élnek a kalandvágyó, az érzékeny, a szenvedélyes, a csalódott, a sikeres, vagyis a hús-vér Széchenyi Istvánnal is.
A könyv címe: www.szechenyi.hu
Az Országos Széchenyi Kör Művészek Csoportja Budapesten, 2014. október 11-én a Török Pál utcai Képző-és Iparművészeti Szakközépiskolában találkozót rendezett.
A takarékossági világnapon, október 31-én került sor Mosonmagyaróváron a Rajkai Takarék új központi épületének felavatására. Az épület átadásakor került sor a Széchenyi-emléktábla leleplezésére, melyet az Országos Széchenyi Kör ajánlott fel a takarék számára.
A "kiművelt emberfő" nem nélkülözheti közvetlen környezete történetének ismeretét. Az Országos Széchenyi Kör szegedi tagcsoportjának tagjai e gondolatok jegyében tekintették meg október 14-én az Alsóvárosi Ferences Látogatóközpontot.
Szeptember 26-án könyvbemutatót tartottak Püspökladányban. Az eseményen a 25 évvel ezelőtt megalakult csoport munkáját egy nagyon szép és őszinte hangú könyv segítségével tárták az érdeklődők elé.
Amint terveztük, megtörtént tisztelgésünk – gróf Széchenyi István példaadó emléke előtt 223. születésnapja alkalmából. Hódmezővásárhelyen 2014. szeptember 22-én, hétfői napon hűvös, szeles, esős volt az időjárás.
A „Legnagyobb Magyar”, születésének 223. évfordulóján, szeptember 22-én délután 3 órakor Siófokon a Széchenyi emlékoszlopnál tartottak megemlékezést
„Háború vagy Béke”
Az I. világháború kitörésének 100. évfordulója alkalmából, az Országos Széchenyi Kör képzőművészeti csoportjának és meghívottainak közreműködésével „Háború vagy Béke” címmel, képzőművészeti kiállítás nyílt 2014. szeptember 6-án, szombaton 17 órakor az IKSZT Tabajd Kultúrházban.
A hagyományokhoz híven a Nyíregyházi Széchenyi István Közgazdasági, Informatikai Szakközépiskola és Kollégium nevelőtestülete és diákjai az Országos Széchenyi Kör Szabolcs Csoportjával együtt ebben az évben is megemlékeztek a "Legnagyobb magyar" születésének évfordulójáról.
Koszorúzás Szegeden
Az Országos Széchenyi Kör szegedi tagcsoportjának tagjai minden évben megemlékeznek a legnagyobb magyar születésének évfordulójáról.
2014. szeptember 21-én 11 órakor, napsütéses időben emlékeztünk Széchenyi születésének 223. évfordulójára Zircen a Március 15 téren. A 28 emlékező előtt Egervölgyi Dezső mondott beszédet, majd elhelyezték koszorúikat a szobor talapzatán a város nevében Ottó Péter polgármester, Vörös Kálmán alpolgármester, a Széchenyi Kör és a Zirci Országzászló Alapítvány nevében Máj János és Bittmann Károly.
Szeptember 21-én, vasárnap délelőtt Zalaszentgróton tartottak megemlékezést és koszorúzást Széchenyi István születésének 223. évfordulóján.
A Hungarikum kiállításon nagy sikere volt az általunk összeállított totónak. Ezt most közkinccsé tesszük, lehet játszani, megoldani, s ha kedvük tartja beküldeni a megoldásokat.
Hungarikum Hétvége a Várban
A Magyar Ízek Alapítvány szervezte a budai Várban a Hungarikum Hétvégét. Az érdeklődők először láthatták egy helyen mind a 41 hungarikumot, köztük gróf Széchenyi István szellemi hagyatékát.
Július 24 és 27 között 41 Hungarikum mutatkozhatott be a várban, a Magyar Ízek Alapítvány támogatásával.
Egy különös jubileum
A múlt század fordulójának leghíresebb szobrászai, Strobl Alajos és Zala György munkásságának, valamint két gyönyörű alkotásuknak, gróf Széchenyi István és Deák Ferenc szegedi szobrának különös történetét ismertette az előadás.
Visszakapta rangját a nagycenki múzeum!
Hammerstein Judit a kultúrpolitikáért felelős helyettes államtitkár 2014 május 20-án az alábbi határozatot hozta.
Az Országos Széchenyi Kör szorgalmazza Széchenyi István írásainak jobb megismerését.
2014-ben a Hitelt című könyvét javasoltuk alaposabb tanulmányozásra. Ennek keretében Filetóth István játékos vetélkedőre hívta az érdeklődő tagokat és minden Széchenyi tisztelőt.
A napokban újabb megoldandó feladat érkezett honlapunkra illetve a Széchenyi Fórumra Almássyné Valitól Nyíregyházáról:
Jó hangulatban, szép időben és különleges vendégekkel indult a huszadik Széchenyi-bál az árkosi Szentkereszty-kastélyban. A vendégek körében a helyi és a nemzetközi „arisztokrácia” képviseltette magát, volt Mátyás király, Ferenc József császár és Sissi királyné, Károly herceg és Kamilla, Szerénke és Lukrécia, no meg Porsche és neje, Mercédesz is.
Széchenyi Kör Szabolcsi csoportjának tagjai két éve eperfát ültetettek, hogy szépítsék lakóhelyüket, legyen egy olyan hely, ahol elhaladva a "Legnagyobb Magyarra" emlékezhetnek. A fát azóta is gondozzák, ápolják és remélik, hogy követőjük is akad.
Az Országos Széchenyi Kör Szegedi Csoportjának május 13-i összejövetelén Jókai Mórra emlékeztek, a legnagyobb mesemondó halálának 110. évfordulóján. Jókai regényeiben a reformkor nagy alakjai - így Széchenyi István gróf példája is - gyakran megjelenik.
Ezt a témát dolgozta fel és foglalta össze jelen beszámolóban Papp Éva a kör tagja.
2014. április 9 és 13 között találkoztunk gróf Széchenyi István falujában a hagyományos Széchenyi Akadémián. A tizenkilencedik alkalommal rendezett előadássorozat szervezője, Péchy Mária, a Széchenyi Kör elnöke ebben az évben is nagynevű előadókat tudott meghívni Nagycenkre.
Április 9-én Döblingben is emlékeztek gróf Széchenyi Istvánra, halálának 154. évfordulóján.
Az Országos Széchenyi Kör Szabolcsi Csoportjának 25 évvel ezelőtti megalakulására emlékeztek Nyíregyházán.
Széchenyi István Gimnázium Öregdiák Társasága április 8-án Nagycenken, gróf Széchenyi István sírjánál helyezte el a megemlékezés virágait.
Zalaszentgróton április 7-én reggel tartották a városi megemlékezést Széchenyi István mellszobránál
Az Országos Széchenyi Kör tagjai sok településen emlékeznek gróf Széchenyi István halálának 154. évfordulóján. A központi rendezvényt Budapesten lesz, ahova várják az Akadémia, Széchenyi munkásságához kapcsolható minisztériumok-, intézmények-, és múzeumok képviselőit, hogy a megemlékezés virágait elhelyezzék a szobor talpazatán.
Meghívót küldtek Széchenyi család tagjainak, a legnagyobb magyar nevét viselő civil szervezeteknek, iskoláknak, és mindenkit hívnak és várnak.
Az Országos Széchenyi Kör meghirdette, hogy a Széchenyi-ismeret növelése érdekében évente egy Széchenyi-mű elolvasására hívja fel a tagjait. Így az Országos Széchenyi Kör felhívására érkezett a Hitel című könyvre vonatkozó kérdéslista.
Varnyú Ilonát az Országos Széchenyi Kör Becsén élő tagját, nyugalmazott magyar tanárt a Magyar Érdemrend tisztikeresztjével tüntette ki Áder János Magyarország köztársasági elnöke.
Gróf Zrínyi Miklós halálának 350. évfordulója alkalmából nagyszabású megemlékezést és emlékfa ültetést szerveztek Zircen március 15-ére.
Az elnökség február 8-9-én kétnapos ülést tartott Nagycenken, amelyen meghatároztuk az Országos Széchenyi Kör elkövetkező időszakának programjait, feladatait. A kiemelkedő programjainkat itt bemutatjuk, de várjuk tagszervezeteink és tagjaink további kezdeményezését is. Az elnökségi ülésen megtisztelő volt számunkra, hogy részt vett Aczél Eszter a Nagycenki Múzeum megbízott igazgatója és Csorba János Nagycenk polgármestere.
Beszámoló a 2013-as év legfontosabb eseményeiről.
Április 8-án gróf Széchenyi István halálának 153. évfordulóján megemlékezést és koszorúzást tartottunk Budapesten.
Az Országos Széchenyi Kör egyik alapító tagja Fekete Gézáné Kati elhunyt.
Temetése 2014. február 15-én 11 órakor Nagycenken lesz.
Gyászmisét 15-én 11,15-kor mutatnak be.
Megrendülten vettük a hírt, hogy kedves tagtársunk Vincze Béláné Márta 2013. november 11-én a déli harangszókor elhagyta e földi világot.
Lelke a harangok hangjával az Égbe szállt.
Az Országos Széchenyi Kör Budapesti Csoportja október 18-án a Nyugati pályaudvar Királyi várójában tartotta összejövetelét
Aczél Eszter a Magyar Nemzeti Múzeum munkatársa, a Széchenyi Emlékmúzeum megbízott igazgatója volt a vendége a Budapesten megtartott elnökségi ülésnek. Mint ismeretes az Emlékmúzeum 2013 -tól a Nemzeti Múzeum filiáléja. A legfontosabb témakör a nagycenki múzeum és az Országos Széchenyi Kör együttműködése és a múzeum jövője volt.
Két évvel ezelőtt, a Szatmárnémetiben megtartott közgyűlés után Szalay Csaba, az előd Széchenyi Emlékmúzeum Baráti Körének alapító tagja felajánlotta, hogy szívesen lesz szervezője a következő közgyűlésnek. A meghívást Baracskai József, Zalaszentgrót polgármestere később, az Elnökség zalai látogatásán megerősítette.
Mire készül Zalaszentgrót, mire számíthatnak a közgyűlés résztvevői?
1981 óta szervez - hagyományosan kétévente - kiemelt jelentőségű közgyűlést, jeles találkozót a Széchenyi Kör.
Idén Zalaszentgrót várja a Széchenyi-tisztelő tagtársakat tanácskozásra, programalkotásra.