Magyarország Bécsi Nagykövetsége személyesen Szilágyiné Bátorfi Edit nagykövet asszony meghívta a többek között a Széchenyi Alapítvány, az Országos Széchenyi Kör, a Széchenyi Társaság képviselőit gróf Széchenyi István 232. születési évfordulója alkalmából rendezett megemlékezésre.
A nagykövetség vezetésére nyáron kinevezett Szilágyiné Bátorfi Edit megtisztelt minket azzal, hogy a hivatalos program megkezdése előtt fogadott minket. Alkalmunk volt röviden bemutatni a magyarországi Széchenyi-tisztelő szervezetek munkáját, célkitűzéseit. A beszélgetés jó hangulatú volt és kiderült, hogy a nagykövetasszony apai hatásra ifjú kora óta tisztelője a legnagyobb magyarnak. A nagykövet asszony elmondta, hogy Bécsben megnőtt az igény a magyar nyelvű oktatás iránt, és keresik a megoldást.
Buday Miklós a Széchenyi Alapítvány elnöke ismertette, hogy fő feladatuknak tekintik a Széchenyi-ismeret növelését, különös tekintettel az ifjúságra. Átadta az alapítvány ajándékaként a Széchenyi Hitel című művének mai magyar nyelvre átírt változatát, és e műnek az angol nyelvre lefordított változatát a Credit or The Basics Off Happiness kötetét. Elmondta továbbá, hogy elkészült a Hitel német fordítása is. Azon dolgoznak most, hogy hasonlóan az angol változathoz könyv formájában közzé lehessen tenni Széchenyi fő művét, amit akár magyar, angol, vagy német nyelven olvasásra ajánl mindazoknak, akik sikeresek szeretnének lenni.
Szemereki Zoltán a Széchenyi Társaság elnöke tájékoztatta a nagykövet asszonyt az előző napi budapesti koszorúzásról és az azt követő emlékülésről a Magyar Tudományos Akadémián, valamint a Széchenyi Társaság Díjainak átadásáról. Átadta a társaság kiadványát a Nőttön nő tiszta fénye című 100 Széchenyiről írt versválogatás kötetét. Elmondta, hogy jelenleg a társaság törekvése az egyetemekkel való kapcsolatfelvétel, előadások tartása.
A megemlékezés a nagykövet asszony előadásával kezdődött, aki hangsúlyozta, hogy Bécs Széchenyi életének igen fontos helyszíne, szülővárosa és halálának színhelye is egyben. A nagykövetség három évtizede feladatának tartja a Bécsben, illetve az Ausztriában tevékenykedő szervezetek, a Széchenyi-családtagok, valamint a Széchenyi-tisztelők meghívását az emlékhelyeknél való tisztelgésre.
A Herrengasse forgalmának megnövekedése miatt az utóbbi években a nagykövetségen a Magyar Országgyűlés koszorújára kötik fel a koszorúszalagokat az egyes szervezetek képviselői, és csak kis létszámú delegáció helyezi el a szülőházon a koszorút. Kifejtette, hogy a hatékony együttműködés alapja a kölcsönös bizalom, amely szükséges úgy az országok, mint szervezetek és az egyének közötti kapcsolatban. Huszonkilenc éve minden alkalommal beszédet mondott Bécsben Széchenyi születési évfordulóján Takács Imre az országgyűlés képviselője (1994–2002) Széchenyi-kutató. Most Széchenyi apai szerepéről tartott előadást a 91 éves kutató.
Előadást tartott a Széchényi Elemér Családi Alapítvány elnöke Széchényi Tímea is.
Az előadások után a koszorúzó delegáció tagjai a nagykövet asszony vezetésével elindultak a szülőházhoz koszorúzni, illetve a nagykövetség fogadást adott a vendégeknek.
Szép, méltó megemlékezés volt Bécsben, különös jelentőségű volt számunkra, hogy megismerhettük Szilágyiné Bátorfi Edit nagykövet asszonyt, és röviden bemutathattuk az Országos Széchenyi Kör, a Széchenyi Társaság és a Széchenyi Alapítvány tevékenységét. Reméljük, hogy a Széchenyi-kultusz növekedése érdekében kölcsönös előnyöket eredményezhet a kapcsolatunk.
Buday Miklós
Nyomtatás
Hozzászólás beküldéséhez lépjen be felhasználónevével. Amennyiben még nem regisztrált felhasználó,
itt regisztrálhat!
Bővebben kifejtené véleményét? Írását küldje el szerkesztőségünk e-mail címére.
|
|