http://szechenyiforum.hu Nyomtatás
 
2014-11-16 17:21

Én nem fogadom el Lázár miniszter úr válaszát

|
Nem tudom elfogadni sem a feltett kérdést, sem az arra adott választ - fejti ki írásában Egervölgyi Dezső Széchenyi-kutató - mert az intézkedések mögött nem látszik Széchenyi személyének megbecsülése, és a múzeum szellemiségének a jövője sem.
Ezek csupán adminisztratív lépések, és elkerülik a lényeget.
hirdetés

 

Tisztelt Képviselő Úr, Tisztelt Miniszter Úr!

Sajnálattal, de nem tudom elfogadni sem a feltett kérdést, sem az arra adott választ, mert mögöttük nem látszik a Széchenyi Emlékmúzeum jövője.


Ha egy rossz döntés alapján került hat intézmény kezelésébe a Széchenyi Emlékmúzeum és Mauzóleum, nem biztos, hogy az összevonása a nem összeillő egységeknek nem ugyanolyan rossz döntés.


Alapjában véve, egyetértek a turisztikai centrumok kialakításával, tájegységekhez csatolásával. Ha a turisztika, a fesztiválozás a jó út, legyen. De azt beleerőltetni ami nem oda való, az nem igazán szerencsés. Minél hatalmasabb egy intézmény, annál biztosabb, hogy a finom részletek elsikkadnak és mire összeáll a "nagy mű", lélektelenné, homogén masszává válik az egész.


Az átlag ember - turista, zarándok, a kíváncsi - nem a nagy egésztől kap maradandó élményt. A nagycenki Széchenyi Emlékmúzeum és Mauzóleum nem attól tölti be szerepét ha turisztikai központtá válik, hanem ha a falak között megjelenik egykori urának szellemisége, mely inspirál, cselekvésre ösztönöz. Valahogy úgy, ahogy a múzeum első igazgatója dr. Környei Attila tette.

 

Csak adminisztratíve lehet Nagycenket és Esterházát egy kalap alá vonni. Nagycenk szerepe a nemzettudat megjelenítése és megőrzése.
Esterháza a nemzeti önérzet ápolója: lehet, ha a magyar zenei élet európai színvonalú központjává válik és azt a szerepet tölti be mint Beyreuth és Salzburg. Nemzetközi politikai találkozók helyszíne lehet, mert külső és belső megjelenítés alkalmassá teszi.


Nem ezt vártuk! Önök választási lehetőség-, és a szakmaiság biztosítása nélkül kész tények elé állítottak sok embert, akiknek a Széchenyi név egy szellemiséget, ebből eredően európai normát jelentett.


Ezt látom összedőlni, és ezért nem tudom elfogadni sem a felvetett kérdést, sem a kapott választ.

Tisztelettel:

Egervölgyi Dezső
a nemzet és unokái jövőjéért aggódó állampolgár